Tynk z glinianych ścian własnymi rękami

Tynk z glinianych ścian własnymi rękami

Możesz znaleźć gliniane mury nie tylko w starych domach. Chęć zostania właścicielem przyjaznego środowisku mieszkania ożywiło tendencję do korzystania ze starych technologii. Zastosowanie nowych technik w budownictwie pozwala budować mocne i trwałe budynki z glinianymi ścianami. Ich zaletą jest zachowanie chłodu w cieple i długotrwałe zatrzymywanie ciepła w niskich temperaturach. Jak jakościowo ozdobić własnymi rękami powierzchnie gliniane z tynkiem będziemy się uczyć w szczegółach.

Wybór i przygotowanie materiałów do pracy

Charakterystyka glinianych ścian obejmuje nie tylko pozytywne właściwości, takie powierzchnie mają szereg cech wykończenia. Wybierając materiał do gipsu, należy pamiętać, że dla powierzchni gliny odpowiednia jest kompozycja o mniejszej wadze. W związku z tym prace przy tynowaniu ścian zewnętrznych wykonuje się za pomocą roztworów zawierających wapno, zaleca się wykonanie dekoracji wewnętrznej mieszanką gipsową lub glinką. Zdecydowanie nie zaleca się tynkowania powierzchni gliny za pomocą zaprawy cementowej. Doprowadzi to do zniszczenia warstwy uspokajającej ze względu na jej ciężkość.

Technologia wykończenia zapewnia zastosowanie trzech warstw: szorstkiej, wykończeniowej i dekoracyjnej. Do wstępnego etapu tynkowania ścian będziesz potrzebował:

 • Clay. Na parametry plastyczności dzieli się na światło, którego parametry wahają się między 0,17-0,27, a ciężkie, dla których liczba plastyczności leży poza granicami 0,27. Ma również znaczenie kolor. Najpopularniejsza czerwień, mimo że istnieje materiał biały, szary, żółty i czarny.
  Uwaga:! Pomimo naturalnego pochodzenia gliny, zawiera ona czasami minerały (kwarc, magnetyt itp.), Które mają zwiększony poziom radioaktywności.
 • Trociny z drewna. Do szorstkiego tynku z glinianych ścian używa się wyłącznie dokładnie osuszonych trocin. Ważne jest, aby mieć pewność, że nie mają chorób grzybiczych. Świeżego materiału do wykończenia ścian gliny nie można używać, od momentu ich otrzymania musi minąć co najmniej rok.
 • Piasek. Zapewnienie wysokiej jakości tynku ścian pomoże materiałowi środkowej frakcji, duże wtrącenia są lepsze do wyplenienia.

Aby przygotować zaprawę na szorstki tynk, najpierw trociny są mieszane z piaskiem, następnie stopniowo dodaje się glinę i wodę.

Do drugiej warstwy tynku potrzebujesz cementu, gliny i piasku. Ze względu na różne właściwości gliny, optymalne proporcje dla roztworu będą musiały być wybierane niezależnie, w zależności od zawartości tłuszczu i plastyczności. Przybliżony stosunek składników wynosi 1: 1: 3. Gotowość tynku do wykańczania ścian glinianych własnymi rękami określa się na różne sposoby:

 • Możesz rzucić małą kulkę, która nie przykleja się do skóry i zmiażdżyć ją na płaskiej powierzchni. Przy idealnej proporcji składników pęknięcia wzdłuż boków nie powinny się pojawiać.
 • Drugą opcją jest uformowanie wici o długości 20 cm i średnicy 2 cm oraz złożenie pierścienia. Poprawna plastyczność zaprawy do ścian gipsowych jest ponownie określona przez brak pęknięć.
Ważne! Lepiej nie używać trocin do wykańczania powierzchni gliny. Biorą wilgoć z roztworu i pęcznieją, łamiąc równą powierzchnię ściany.

Poniższy film wideo pomoże określić prawidłową konsystencję roztworu gipsowego dla ścian z gliny.

Tworząc szorstką warstwę

Trociny zapewniają niezawodność rozwiązania gipsowego. Jeśli nie są one dostępne, wymagana będzie nylonowa siatka wzmacniająca, aby nanieść na powierzchnię gipsu kompozycję zgrubną. Utrwalanie lepiej wykonywać bezpośrednio z rozwiązaniem, gdy do zabezpieczenia paznokci narusza się integralność ściany i jej wytrzymałość ulega pogorszeniu. Traktowanie glinianych ścian za pomocą gipsu jest praktyczne z asystentem, który wskaże miejsca, które wymagają poprawy. Proces obejmuje następujące kroki:

 • Do pracy potrzebna jest kielnia lub szpachla.
 • Na narzędzie robocze nakłada się dwa lub trzy szkiełka tynku.
 • Narzędzie z roztworem jest ciasno wciśnięte i rozprowadzone na powierzchni.
 • Kierunek ruchu jest od dołu do góry. Konieczne jest rozprowadzanie tynku tak gładko, jak to możliwe.
 • Gładką powierzchnię ściany sprawdza się na poziomie budynku. Wykryte nieprawidłowości są eliminowane natychmiast po wykryciu.

Jeżeli ścianka jest stosunkowo równa, dla warstwy początkowej wystarczająca jest grubość 1 cm W obecności znacznych nierówności na powierzchni gliny warstwa tynku może wzrosnąć do 3-5 cm.

Wskazówka! Podczas obróbki dużych powierzchni glinianych ścian własnymi rękami, tynkowanie za pomocą beaconów jest znacznie wygodniejsze. Przyspieszy to cały proces pracy i podniesie jakość wykończenia.

Po nałożeniu szorstkiej warstwy roztworu gipsu, całkowite wyschnięcie wymaga czasu. Cały proces trwa średnio 4-6 tygodni. Przybliżony okres suszenia warstwy 1 cm w temperaturze pokojowej wynosi 5 dni, podczas gdy przyspieszenie procesu za pomocą suszarki technicznej lub grzejników nie jest zalecane. Dlatego lepiej jest zaplanować pracę na ciepły okres. Optymalnie, gdy początek zaczyna się późną wiosną - wczesnym latem, choć wszystko zależy od regionu, w którym znajduje się dom z glinianymi ścianami. Profesjonalne działania dotyczące nakładania tynku na ściany można zobaczyć na poniższym wideo:

Doskonałe wykończenie

Ostateczne wyrównanie ścian z gliny odbywa się na etapie wykończenia tynkiem. Po wykończeniu powierzchni do stanu równego, konieczne będzie wykonanie zaprawy. Potrzebuje roztworu piasku, gliny i cementu. Z trocin lepiej jest odmówić ze względu na ich obrzęk i naruszenie gładkości ściany. Przybliżony stosunek tych składników wynosi 3: 1: 1, wszystko zależy od jakości gliny, czasami ilość piasku należy zwiększyć do 4 jednostek. Roztwór tynku wykończeniowego powinien być płynny, kompozycja ta jest łatwiejsza do nałożenia na ściany gliny. Brak grubej frakcji w piasku zapewni gładszą powierzchnię do wykańczania. Używaj tylko suchego materiału. Procedura przygotowania roztworu gipsu jest następująca:

 • glinka jest moczona dzień przed przygotowaniem kompozycji;
 • po zmiękczeniu nadmiar płynu zostaje usunięty, a glina jest zagniatana, tak że nie ma dużych grudek;
 • suchy piasek łączy się z cementem;
 • wszystkie składniki są dokładnie wymieszane ze stopniowym dodawaniem czystej wody.

Okres wysychania tynku wykończeniowego nałożonego na ściany gliny wynosi od 1 do 3 tygodni, wszystko zależy od mikroklimatu otoczenia. Naturalność procesu jest niezbędnym warunkiem, każde sztuczne przyspieszenie spowoduje pękanie glinianych ścian.

Dekoracja wykończenia

W końcowym etapie, po wyschnięciu warstwy wykończeniowej, ściany są pokryte wapnem. Tradycyjnie procedura obejmuje nakładanie kilku warstw. Alternatywnie, powierzchnia glinianych ścian może być obrobiona drobnoziarnistym papierem ściernym. Po szlifowaniu papierem ściernym konieczne jest nałożenie podkładu. Lepiej zrobić to dwa razy z przerwami do całkowitego wyschnięcia. Następnie gliniane ściany pokrywa się mieszanką tynków. Przygotowaną powierzchnię można pomalować lub tapetować.

Wniosek

Warianty i niuanse dekoracji glinianych ścian są liczne. W niektórych przypadkach do wykończenia tynku stosuje się zaprawę zawierającą wapno, ale bez cementu. Oprócz mieszaniny gipsowej można również stosować azbest. Jakość gliny w dużej mierze decyduje o proporcjach roztworów gipsowych na wszystkich etapach. Jest to bardzo ważne przy wyborze, aby wykluczyć obecność minerałów o zwiększonej radioaktywności w kompozycji.

Zgodność ze wszystkimi zaleceniami pozwoli wyposażyć obudowę w przyjazne dla środowiska materiały, które są w stanie stworzyć wewnątrz mikroklimat i zmniejszyć koszty korzystania z dodatkowych urządzeń, które chłodzą lub ogrzewają powietrze.

 • Tynkowanie ścian: technologia aplikacji

 • Jak prawidłowo tynkować ściany tynkiem gipsowym

 • Jak tynkować ściany tynkiem gipsowym

 • Ściany stiukowe własnymi rękami

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

48 + = 58

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map