Kendi elleriyle bir yüzme havuzu için güneş kolektörü nasıl yapılır

Kendi elleriyle bir yüzme havuzu için güneş kolektörü nasıl yapılır

Havuz için güneş kollektörü, herhangi bir türdeki havuzda suyla ilgili olarak kabul edilebilir ve konforlu sıcaklık göstergeleri sağlayabileceğiniz özel bir güneş termal sistemidir. Güneş kollektörü güneş enerjisini "emer" ve suyu ısıtmak için kullanılan ısıya dönüştürür.

Tüm ısıtma sisteminin verimliliği güneş kollektörünün kalitesine bağlıdır. Bu ısıtma sisteminin tasarımı, güneş enerjisinin maksimum "emilimini" sağlamalı ve en az ısıyı kaybetmelidir.

Yüzme havuzlarında suyu bir güneş kolektörü ile niçin ısıtın?

Havzalardaki su, hava sıcaklığının sistematik olmadığı ve yeterince ısıtılmadığı zamanlarda, özellikle yaz mevsiminde, özellikle mevsimde (geç ilkbahar, erken sonbahar) ısıtılmaktadır. Düşük su sıcaklığı soğuk algınlığına, hem yetişkinlerin yüzmesine hem de çocuklara neden olabilir.

Ev (özel) havuzlar çoğunlukla küçük boyutlarla karakterize edilir, bu tür su kütlesindeki su banyosunun optimum sıcaklığı + 25 ° C ile + 30 ° C arasındadır. Güçlü serinlik, soğukluk hissini önlemek için, suyun ve havanın sıcaklık karakteristiğindeki fark 2-3 derece olmalıdır.

Bir güneş kollektörünün kullanılması, bu optimum su sıcaklık göstergelerini korumaya yardımcı olacaktır. Bu tasarım, büyük finansal ve işgücü maliyetlerini kapsamamaktadır.

Bir güneş kolektörü kullanıldığında, kapalı havuz tipi tüm yıl boyunca kullanılabilir.

Kendinden yapılmış güneş kollektörlerinin özellikleri

Güneş kollektörünü havuzdaki suyu kendi ellerinizle ısıtmak için monte ederken, öncelikle bu yapıların özelliklerini anlamanız gerekir. Montajda kullanılan maliyet, bu malzemeler ve teknolojiler açısından farklılık gösterir.

Eğer doğruysa, havuzdaki suyu ısıtmak için güneş kollektörünün montajına kendiniz dikkatle yaklaşın, daha sonra profesyonel, üretim analoglarının niteliksel, teknik özelliklerine ve bazı durumlarda bu özellikleri aşmayacaktır.

Güneş kollektörlerinin montaj malzemelerindeki farklılığa rağmen, bu yapıların çalışma prensibi ve özellikleri benzerdir.

Güneş enerjisi dağıtıcısının montaj aşamaları

Aşama 1. 2000 W'ye kadar güneş enerjisi dağıtıcısının modeli en yüksek kalitede ve pahalıdır. Monte etmek için materyallere ihtiyacınız var:

 • Metalloplastika'dan borular;
 • Kutu ahşaptan yapılmıştır;
 • Plastik bağlantı elemanları;
 • Kendinden dokunarak vidalar;
 • Sağdaki ahşabı düzeltmek için özel çerçeve (çerçeve), gerekli düzlük;
 • Siyah renk boyası;
 • Koruma fonksiyonunu yerine getirecek olan yüzey (tercihen cam);
 • Pompa küçüktür.

2 aşama. Malzemeyi seçme prosedüründen sonra, güneş kollektörünün havuzu ısıtmak için yerleştirileceği yeri belirlemek gerekir. Suyun taşınması sırasında ısı kaybını önlemek için, uzmanlar güneş kollektörlerinin havuza yakın açık ve iyi aydınlatılmış bir yer yerleştirmesini seçmenizi tavsiye eder. Kolektör, arazinin özelliklerine bağlı olan belirli bir açıda yerleştirilmelidir.

Yapının çerçevesini monte etmeden önce, ezilmiş taş, beton şap (ya da kaldırım levhaları platformu) esaslı bir sızdırmazlık yastığının yapımı için bir yer hazırlanmaktadır.

Ayrıca, özel bir bobin monte edilir: kontrpla kaplanmış kendinden diş açan vida ve kelepçelerle birleştirilen bir çubuk kesilir. Bu platform 35 kg'a kadar yeterince büyük bir ağırlık ile karakterize edilir, bu bağlamda, destekleyici çerçeve mukavemet ve güvenilirliği birleştirmelidir. Ayrıca çerçevenin kar, giriş, drenaj ağırlığından etkileneceği dikkate alınmalıdır. Platformun yapımından sonra siyah boya ile boyanmıştır.

Ardından, kolektör çerçevesi monte edilir (rulman çerçevesi). Çapraz demirlerin sabitlendiği özel ankrajlar monte edilir. Alt köşeyi dikkate alarak, ahşap çerçeve bireysel plana göre küçültülür, platform alt köşenin gözetimi ile çerçeveye monte edilir.

Dikkat! Boruların yerleştirileceği önceden işaretlenmiş yerler. Borularla birlikte satın alınan plastik bağlantı elemanları monte edilir. Bağlantılar siyah boya ile boyanmıştır.

Aşama 3. Güneş pili doğrudan montajı. Bobin boruları ve monte edilmiş bağlantı parçaları bobine bağlanır. Tasarım, bir püskürtme tabancasıyla (balon) siyah bir renge püskürtülür.

4. aşama. Birleştirilmiş yapıya bir pompa bağlanır. Borular havuza yerleştirilmeleri ve havuzun altından çıkmaları gerektiği göz önünde bulundurularak havuza monte edilir.

Dikkat! Su yavaşça akması gerektiğinden, iyi ısıtmak yeterlidir, güneş enerjisi sistemi için orta güç kullanılması önerilir.

Aşama 5. Ayrıca, ısı kaybını önlemek için kalınlığı en az 4 mm olmalıdır, özel bir koruyucu cam monte edilir.

6. Aşama Monte edilmiş yapıyı test edin. Test olumlu bir sonuç vermişse, havuzu ısıtmak için güneş kolektörü sürekli çalışmaya hazırdır.

Bir güneş kollektörü oluştururken paradan nasıl tasarruf edilir

Havuzunuzu kendi ellerinizle ısıtmak için güneş pilleri yapımında tasarruf etmek için, pahalı malzemelerin yerine, kalite özelliklerinden biraz daha düşük olan pahalı malzemelerin yerini alabilirsiniz. Bu bağlamda, uzman tavsiyesi:

 • Aile bütçesini korumak için metal plastikten yapılmış borular PVC analogları ile değiştirilebilir. Bu analog çok daha ucuzdur ve kabul edilebilir bir fiyatı olan özel bir yapıştırıcı çözeltisiyle birleştirilir.
 • "Yılan" yerine özel bir "kafes" (daha önce köşeleri yerine tees) kullanırsanız, daha düşük güçle karakterize edilen ve dolayısıyla daha ucuz olan bir pompa sistemine ihtiyacınız vardır.
 • Isı kaybını önlemek için güneş pili verimliliğini arttırmak için, arka duvarın köpük plastik, özel mineral yünü ile yalıtılması tavsiye edilir. Kolektör ve jant arasındaki boşluklar silikon ile kapatılmıştır.
 • Isı kaybını önlemek için, cam ile tüm çevre boyunca inşaat arasında özel bir lastik conta yer alır.
 • Su ısıtma işleminin otomatikleştirilmesi için, suyun gerekli sıcaklık değerlerine gelmesinden sonra sistemin otomatik olarak kapanacağı ve ayrıca havuzdaki suyun soğuduktan sonra açıldığı bir termostat monte edilmesi önerilir.
Dikkat! Havuzdaki suyu ısıtmak için güneş kollektörünün tasarımını daha da basitleştirmek gerekirse, geleneksel polietilen borular veya hortumlar kullanılabilir.

Spiral şeklinde bir tahta üzerine monte edilir. Borunun en uygun uzunluğu 50 m'dir ve doğrudan havuza bağlanır. Soğuk su pompalamak için sirkülasyon pompası kullanılır.

Güneş kollektörünün avantajları

Bir havuzda suyu ısıtırken bir güneş kolektörü kullanarak avantajları vardır:

 • Havuzda suyun rahat sıcaklık göstergelerini korumanızı sağlayan en etkili yöntem.
 • Bu tip havuz ısıtması, ekonomik açıdan en ekonomik olanıdır, çünkü gerekli tüm malzemelerin elde edilmesi için harcanan maliyetler ve yapıyı kısa bir süre içinde bir bütün olarak ödemeye harcanmaktadır.
 • Olası elektrik kesintileriyle, güneş enerjisi mevcut olan tek elektrik kaynağıdır.
 • Güneş kollektörlerinin kullanımı kolaydır, bakımı kolaydır (mükemmel performansı korumak için, oluşan kirleticilerin filtrelerini sistematik olarak temizler).

Güneş kollektörlerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Güneş ısıtıcıyı havuza suya monte ederken metal borular kullanıldığında, bu malzemenin yüksek nem, sıcaklık gradyanlarından etkileneceğine dikkat edilmesi önerilir.

Dikkat! Donmadan önce, yapılarında metal boru bulunan kolektörler su kaynağından ayrılmalıdır. Kalan su sistemden boşaltılır. Bu olayları tutmazsanız ve hatta borularda çok az su kalmaya devam ederse, bu durum donmalara neden olur.

Güneş kolektörünü kurarken, özel bir filtreleme sistemi kurulur. Geceleri su sıcaklığındaki azalmayı önlemek için havuzun bir çadır ile kapatılması tavsiye edilir.

Böylece, havuz ısıtması için güneş kolektörü, optimum su sıcaklığını korumak için gerekli tasarımdır. Elle kolayca monte edilir. Bir güneş kollektörünün yapımında belirli aşamalara uymak gerekir. Bu tip su ısıtması, tüm malzemelerin işletme ve bakım kolaylığı sağlamak için malzeme tasarrufundan çok sayıda fayda ile karakterize edilir.

Havuz suyunu ısıtmak için bir güneş kolektörü nasıl kurulacağı hakkında daha fazla bilgi için, videoya bakın

 • Polikarbonattan bir yazlık rezidans için eller

 • Polikarbonattan tenteler ve arbors nasıl yapılır

 • Polikarbonat makinesi için gölgelik

 • Polikarbonat havuzu için gölgelik nasıl yapılır

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 1 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map