Plastik pencerelerde güneşlikler

Plastik pencerelerde güneşlikler

Plastik pencereler modern insan yaşamında yaygın kullanımı hak ediyor. Sadece apartman ve evlerde değil, aynı zamanda sanayi ve kamu kurumlarının pencere açıklıkları için de kullanılırlar. Pratik, dayanıklı, aşınmaya dayanıklı, kurulumu ve çalıştırması kolaydır. Ancak çoğu zaman, güneşten korunmak için onlarla birlikte kullanılan unsurları gizleyen sorun ortaya çıkar.

Güneşliklerin özellikleri ve temel fonksiyonları

Plastik pencereleri koyulaştırmak için çok çeşitli perdeler ve jaluzi kullanılabilir. Çoğu zaman, odanın iç tarafındaki ultraviyole ışığa sürekli olarak sürekli maruz kalma, kaplama malzemelerinin veya mobilyaların durumunu olumsuz olarak etkileyebilir. Bu durumda, aşağıdaki işlevleri yerine getirecek panjurlara veya perdelere ihtiyacınız vardır:

 • Evin meraklı komşuların (özellikle yüksek katlı binaların ilk katları) dış görünümlerinden korunması;
 • Güneş ışığının yayılması veya ultraviyole ışınlarının tamamen dışlanması (perde veya perde tipine bağlı olarak);
 • Güneş ışığının cam yüzeyinden yansıması;
 • Dekoratif bir pencere dekorasyonu yaratmak.

Pencereler için güneşlikler farklı malzemelerden yapılabilir ve bir çerçeveye monte edilebilir veya cama sabitlenebilir. Bu öğeyi seçin, kişisel tercihlere ve gerekli işlevselliğe bağlı olarak yapılmalıdır.

Çeşitli seçenekler

Panjurların sağlayabileceği karartma türüne göre, farklı kategorilere ayrılabilirler. Hafif bir karartma sağlayan bir öğe olarak, piyasa şu seçenekleri sunar:

 • Geleneksel güneşlikler;
 • Bambu güneşlikler;
 • Pileli perdeler;
 • Tenteler.

Geleneksel güneşlikler

Yapım türüne bağlı olarak, plastik pencerelerdeki bu jaluziler iki tipte olabilir:

 • Dikey. Dikey olarak düzenlenmiş lamellerden oluşan yapılardır. Bu tip koruyucu elemanın seçiminde ana kriter, pencerenin boyutuna doğrudan bağlı olan lamelin genişliğidir. Daha geniş olan pencere, daha geniş bant. Bu tür elemanlar, her lameli kendi ekseni etrafında döndürerek odaya giren ışık akışını düzenlemeyi mümkün kılar. Bu jaluzilerin temeli, alüminyum, koşucular, zincir ve halattan gelen ağırlıklar ve kontroller ile yapılan kepçelerdir;
  Dikkat lütfen! Lamelleri plastikten yapılmış tasarımlarda, hasarlı parçaların değiştirilmesi mümkündür, alüminyum böyle bir olanak sağlamamaktadır.
 • Yatay. Bu seçenek genellikle ofislerde kullanılır, beyaz plastik pencereler ile mükemmel bir şekilde birleştirilir. Işık yoğunluğunun akışını düzenlemek için, bu tür güneşlikler de vardır, ancak bunun için biraz çaba harcamak gerekir. Üretimleri için plastik ve alüminyum, ahşap veya kalın kumaş olarak kullanılabilir.

Bambu Jaluzi

Ülke veya eko tarzında iç mekan için en iyi seçenek. Onlar çevre dostu ve pratik, dayanıklı ve beyaz plastik pencerelerde bile güzel görünümlü. Bu gibi jaluziler hem yatay tasarım hem de bir stor perde biçiminde yapılabilir. Hafifçe saçarlar, yeteri kadar içeri girerler.

Pileli panjur

Işığın saçılmasıyla mükemmel bir şekilde baş edebilen bir moda yeniliği. Modeller "Gündüz-Gece", ihtiyaçlara bağlı olarak aydınlatma seviyesini ayarlamanıza izin verir.

Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulursa, "Gün" modu yapılır ve loş ışıklandırma gerekliyse, panjurları "Gece" moduna ayarlamalısınız.

tente

Bu jaluziler aynı zamanda, "Gündüz ve Gece" gibi, ancak lamellasız, fakat fileli bir bezle, panjurları temsil etmektedir.

Bu kumaşın kalbinde Teflon ile emprenye edilmiş akrilik bir kumaş bulunur, bu sayede kiri ememez ve su itici özelliği sağlayamaz. Çerçeveye bağlanırlar ve boyutları, boncuklar arasındaki mesafeye veya tüm açıklığın boyutuna bağlı olarak seçilir.

Daha tam karartma için, bu tür panjurları kullanın:

 • Panjurlar Bu tip jaluzi, geleneksel insertlerin ve perdelerin kombinasyonunu birleştirir. Çoğu zaman oda dışında monte edilir, ancak iç sabitleme için seçenekler vardır. Tasarımlarına giren alüminyum lameller, güneş ışığının odaya girmesini en üst düzeyde korur.
  Dikkat lütfen! Bu tasarımı pencerenin dışına kurarken, listelenen özelliklere ek olarak, pencereyi mekanik hasarlardan korur ve ayrıca ek bir ısı yalıtımı katmanı oluşturur.

 • Kaset perdeleri. Bu tür konstrüksiyonlar, pencerenin üstüne monte edilmemeleri, ancak bir çerçeveye monte edilmeleri nedeniyle, odayı tamamen kısma kabiliyeti ile ayrılır. Cama sıkı bir dayanma sağlar ve ışığı geçmezler.

Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Plastik pencereleri koyulaştırmanın ne olacağını seçmek, bu seçim kriterlerine dikkat etmelisiniz:

 • Üretim malzemesi. Polyester ürünler hızla kirlenir ve aşırı nemi emer. Jakarlı perdeler, birkaç yıkamanın ardından boyutu azaltabilir ve şekli uygunsuz bir şekilde değiştirebilir. Plastik lameller çok iyi görünebilir değil, ancak temizliği kolaydır ve kiri emmezler. Ahşap, pahalı ve çevre dostu bir malzemedir, dayanıklıdır, ancak nemden korkar. Alüminyum çubuklar dayanıklı ve pratiktir, ancak çalışma sırasında gürültülüdür.
 • Sabitleme türü. Panjurların tasarımına ve türüne bağlı olarak, kendinden diş açan vidalar veya özel kancalar kullanılarak sabitlenebilir ve ayrıca çift taraflı scotch ile doğrudan pencere biriminin çerçevesine yapıştırılabilir.

Odanın güneş ışığından korunmasına yardımcı olan en ucuz seçeneklerden biri, pencereler için özel bir folyo kullanılmasıdır. Bu tuval, ışığı iyi yansıtır ve sıcak bir günde odanın havasını ısıtmasını önler. Böyle bir folyo, doğrudan camın üzerine, sıradan bir skot yardımıyla sabitlenir.

Güneş ışığının evin içine girmesini engelleyecek plastik pencereler için panjur seçimi, bu faktörlere dikkat etmeli ve alıcı için en uygun seçeneklere tercih vermelisiniz. Çeşitli tasarımlar, önemsiz olmayan iç mekanlar için bazı panjur türlerini seçmenize izin verir.

 • Pencereler için manyetik temizleme fırçaları

 • Pencerelerde koruyucu jaluziler

 • Alüminyum profilli teraslar için sürgülü pencereler

 • Sivrisinek ağları

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

25 − = 21

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map