Ganek w wiejskim domu własnymi rękami

Ganek w wiejskim domu własnymi rękami

Budując werandę warto pamiętać, że powinna być nie tylko piękna, ale także niezawodna. Ważne jest również wzięcie pod uwagę wygody poruszania się po schodach i platformy przed drzwiami. Aby zbudować taką konstrukcję własnymi rękami, musisz wiedzieć o etapach budowy i cechach takich prac. Przede wszystkim jednak należy wybrać podstawowy materiał budowlany na ganek.

Zalety ganku wykonane z metalu

Zalety konstrukcji metalowej to:

 1. Niezawodność i długa żywotność.
 2. Metalowa konstrukcja nie zwisa z czasem i nie odkształca się. Ponadto, po odpowiednim przetworzeniu, materiał nie rdzewieje i zachowuje swój wygląd, będąc ozdobą domu.
 3. Stosunkowo niewielka waga, jeśli porównać ganek tego materiału z masywnymi strukturami z drewna.
 4. Nie trzeba instalować fundamentu
 5. Estetyka ganku.

Możliwość szybkiego montażu werandy. W obecności schematu przyszłego ganku, możliwe jest złożenie całej konstrukcji w krótkim okresie czasu. Zwykle zajmuje to około 3 dni.

Ale takie projekty mają wady. Na przykład wysoki koszt ganku, jeśli elementy są wykonane na zamówienie. Warto zauważyć, że aby stworzyć werandę własnymi rękami, konieczne jest posiadanie spawarki i doświadczenie w wykonywaniu prac związanych z łączeniem elementów metalowych. Aby wybrać bardziej odpowiedni rodzaj ganku, wystarczy zobaczyć kilka zdjęć pokazujących takie konstrukcje.

Jak zbudować metalową werandę

Zazwyczaj metalowy narożnik 40x40 mm jest używany do wykonania metalowej ganku w wiejskim domu. Używane są również rury profilowane o przekroju 20x40 mm. Grubość elementów metalowych powinna wynosić co najmniej 3 mm, w przeciwnym razie rama nie wytrzyma obciążenia działającego na nią.

Mały metalowy ganek może być wykonany z zachowaniem pewnej sekwencji:

 1. Najpierw obszar jest zaznaczony, a ciąg między słupkami jest ciągnięty. W tym momencie geometria znaczników jest sprawdzana, aby wszystkie kąty były równe 90 stopniom, jeśli zostanie utworzona standardowa konstrukcja.
 2. Następnie w narożnikach oznakowania zainstalowane są metalowe stosy. Jeśli ganek ma dużą długość i szerokość, podpory są umieszczone pośrodku. Na tym etapie konieczne jest sprawdzenie pionowego położenia każdej podpory. Jeśli metalowa drabina jest dłuższa niż 3 metry. Pod nim zainstalowane są również dodatkowe podpory. Instalacja jest następująca: podłoże wykopuje odcinki rur o wymiarach 50x80 mm i jest betonowane. Aby utrzymać prawidłowe położenie głowicy podpór, są one połączone metalowymi narożnikami.
 3. Następnie długość cięcia jest równa długości drabiny. To właśnie te elementy zostaną użyte do zainstalowania kroków. Dolna część schodów jest zamontowana na betonowej poduszce.
 4. Następnie naroże o równym kącie jest dzielone na różne długości: wymiary w wysokości, schodki, długość i szerokość. Najpierw rogi o mniejszej długości są przyspawane do podstawy drabiny, a następnie najdłuższe elementy są ustalane między nimi, które służą jako podstawa do ustawiania stopni. Podczas spawania podpory należy zastosować poziom konstrukcyjny, aby zapewnić, że stopnie są poziome.
 5. W końcowym etapie następuje montaż stopni z różnych materiałów, a także montaż placu budowy. Istnieje również instalacja czaszy, jeśli to konieczne. Wybierz styl dekoracji uważnie, aby nie zepsuć wyglądu konstrukcji. W tym celu wystarczy rozważyć proponowane zdjęcia.

Tak więc, aby wykonać ganek z metalu własnymi rękami i dołączyć go do dacza można w krótkim czasie, mając minimalną wiedzę na temat procesu pracy. Aby uniknąć błędów podczas budowy, warto dokładnie rozważyć proponowane zdjęcia.

Ważne! Jakość pracy zależy od niezawodności konstrukcji dołączonej do domu, dlatego nie zaleca się łączenia elementów metalowych bez doświadczenia.

Zalety drewnianego ganku

Drewno jest najczęstszym materiałem, ponieważ ma kilka zalet w stosunku do metalu i betonu. Dla nich możliwe jest wykonanie prostoty instalacji projektu własnymi rękami. Nawet w przypadku braku umiejętności zawodowych człowiek może stworzyć niezawodny i piękny drewniany ganek i dołączyć go do daczy.

Kolejną zaletą jest niski koszt materiałów. Najprostszy drewniany ganek z baldachimem można stworzyć z elementów, które pozostały po budowie domu. Zwykle wymaga to tylko pręta o przekroju 100x200 mm i krawędziowanych desek.

Również do plusów ganku należy dodać piękny wygląd, co widać na proponowanych zdjęciach. Dzięki odpowiedniemu doborowi wykończenia, projekt staje się ozdobą domu. Do dekoracji drewnianej ganku można użyć kolorów o różnych odcieniach, co pozwala wybrać niemal każdy styl.

Budujemy drewniany ganek własnymi rękami

Głównym problemem niedoświadczonych budowniczych jest brak wiedzy na temat montażu drewnianych podpór pod drewnianym gankiem. Aby uniknąć błędów, wybierz jedną z opcji używanych przez konstruktorów:

 1. Betonowanie drewnianej podpory. Dzięki tej metodzie otwór pod podstawą jest wykopany na głębokości około 1,2 metra. Następnie drewniane podłoże traktuje się masą ochronną i układa na poduszce z żwiru lub kruszywa o grubości około 15 cm, po czym montuje się podpórkę i wylewa dziurę betonową. Aby utrzymać drzewo w jednej pozycji podczas procesu zalewania, tworzone są podkładki dystansowe.
 2. Zastosowanie zapięcia do drewnianej podstawy. Jest to sworzeń, którego górna część jest przymocowana do metalowego łącznika w kształcie litery U z otworami do mocowania drewnianej podstawy. Kołek jest betonowany, a na powierzchni podstawy znajduje się metalowe podparcie dla drewnianego elementu. Ta metoda jest bardziej wygodna i niezawodna niż poprzednia.
 3. Korzystanie z pudełka na podpory. Jeśli betonowa podstawa do ganku już się zestaliła, używane jest specjalne pudełko z metalową podstawą do przykręcenia go do betonu.

Montaż platformy i drabiny jest mniej trudnym zadaniem, ponieważ na tym etapie pozostaje tylko zamocowanie drewnianej ramy na podporach. Aby utworzyć obszar werandy własnymi rękami, wystarczy zainstalować belki i naprawić przekroje na nich. Aby zainstalować najprostsze klatki schodowe, stosuje się 2 płyty o grubości co najmniej 5 metrów i deski schodowe. Po utworzeniu rysunku i obliczeniu liczby kroków, metalowe rogi są przymocowane do podstaw, na których zostaną zamocowane pozostałe elementy. Warto zauważyć, że drewniany ganek nadaje się do niemal każdego domu, niezależnie od materiału, z którego jest zbudowany.

Ganek z betonu

Jeśli chcesz przymocować niezawodną konstrukcję do swojej daczy, na którą nie wpływają niekorzystne czynniki, warto ją wykonać z betonu. Aby zmienić projekt tego projektu, wystarczy wybrać odpowiedni materiał wykończeniowy i zastąpić go tym, który był wcześniej.

Zaletą ganku betonowego jest także prostota procesu budowy, wystarczy stworzyć drewnianą ramę do wylewania i zamontować w niej zbrojenie. Następnie tworzy się mieszaninę i wlewa do szalunku.

Zanim podłączysz ganek do domu, powinieneś pomyśleć o połączeniu go z fundamentem domu. Jeśli skurcz już się zakończył, można wywiercić otwory w piwnicy i zainstalować w nich metalowe kołki, które połączą konstrukcję z gankiem.

Jeśli skurcz domu dopiero się zaczyna, powstaje uszczelka pomiędzy fundamentem a nową konstrukcją betonową. Przed rozpoczęciem prac następuje instalacja desek owiniętych ruberoidem. Po ich zakończeniu materiał jest usuwany, a szczelina jest wypełniona pianką montażową. Tak więc, aby zrobić ganek z betonu własnymi rękami, jeśli chcesz, możesz i bez doświadczenia w budownictwie. Aby jednak nie popełniać błędów, trzeba uważnie podejść do realizacji każdej operacji i obejrzeć zdjęcie całego procesu.

Dekoracja ganku

Projektując ganek, musisz wybrać konkretny styl. Jeśli tego nie zrobisz, możesz przekształcić piękny budynek w absurdalne przedłużenie daczy, co spowoduje, zamiast podziwu, tylko dezorientację. Często wybierane są następujące style:

 1. Klasyka. Po wybraniu tej opcji tworzony jest dwupoziomowy baldachim i instalowane są rzeźbione poręcze. Konieczne jest również zainstalowanie i ozdabianie tralek. Aby ukończyć kroki i powierzchnię ganku, należy użyć kamienia lub płytki. Do dekorowania takich struktur używa się doniczek z kwiatami. Na zdjęciu widać wszystkie funkcje tego stylu.
 2. Kraj. Ten styl jest odpowiedni tylko wtedy, gdy dom jest zbudowany z drewna. Główną cechą ganku jest zgrubne przetwarzanie drzewa. Budując w stylu wiejskim, dom powinien przypominać amerykańskie ranczo lub meksykańską hacjendę.
 3. Europejski styl. Ten projekt oznacza mnóstwo wyraźnych linii i standardowych kształtów. Podstawowym materiałem wykończeniowym jest kamień lub dachówka. Na ganku w stylu europejskim umieszcza się wiklinowe krzesło.
 4. Francuski styl. Główną różnicą w stosunku do poprzedniej wersji jest tylko obecność szklanych drzwi chronionych metalową ażurową kratą.

Aby dokładnie określić, który styl bardziej Ci się podoba, warto zastanowić się nad zdjęciem i zaprezentować taką konstrukcję dołączoną do Twojego domu. Stworzenie werandy własnymi rękami nie jest łatwym zadaniem, ale przy ostrożnym podejściu do pracy nie będziesz miał poważnych trudności.

 • Ganek z rury profilowej własnymi rękami

 • Ganek do kąpieli

 • Jak zrobić ganek na werandzie

 • Ganek z betonu

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

8 + 1 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map