Ohrievanie podkrovia

Ohrievanie podkrovia

Voľnú plochu podkroví môžete použiť rôznymi spôsobmi. Časy, keď toto miesto slúžilo ako sklad na uloženie nepotrebných objektov, sa stávajú minulosťou. Stále viac a viac majiteľov súkromných domov radšej vybaviť útulné podkrovie pod strechou a vybaviť ďalší obytný priestor tam. Aby ste ju preložili do reality, musíte izolovať strechu. Aký materiál je pre tieto účely optimálny a aký je proces zateplenia podkroví, je podrobne opísaný.

Charakteristika polyuretánovej peny

Kvôli kvalitatívnemu otepľovaniu podkrovia je potrebné študovať vlastnosti použitého materiálu. Z hľadiska ochrany životného prostredia zaujíma polyuretánová pena vedúcu pozíciu medzi ostatnými tepelnými izolátormi. V procese ďalšej prevádzky nemá škodlivý vplyv na telo ľudí v miestnosti. Významnou výhodou PPC pri výbere izolačného materiálu pre izoláciu podkrovia je vysoký stupeň adhézie. Je dokonale priľnavý k akémukoľvek materiálu, či už je to železobetón, drevo alebo kov. Výnimkou sú polyetylénové a fluoroplastické povrchy, ale je takmer nemožné uspokojiť takéto podkrovie pri usporiadaní podkrovia.

Polyuretánová pena sa používa na izoláciu podkroví v kvapalnom stave. Po kontakte s ošetreným povrchom zmrazí niekoľko minút. Vďaka procesu striekania sa štruktúra polyuretánovej peny získava pórovitým spôsobom, takže izolačný materiál nasýtený vzduchom dokonalým spôsobom udržuje teplo. Bunková penová štruktúra polyuretánovej peny určuje svoje charakteristické vlastnosti:

 • odolnosť voči vode;
 • zabraňuje prenikaniu pár;
 • vysoký stupeň zvukovej izolácie;
 • nízka horľavosť (materiál je rozdelený do troch skupín: samozhášavý, ťažko horľavý a ťažko horľavý).

Tepelná izolácia polyuretánová pena je odolná voči hubám a plesniam a tiež nevykazuje aktivitu v kontakte s agresívnymi chemikáliami. Nepodlieha pôsobeniu kyseliny, zásad, rozpúšťadiel, benzínu a olejov, nespôsobuje koróziu kovu. Rozsah teplotných výkyvov, pri ktorých si materiál zachováva svoje charakteristické vlastnosti, sa pohybuje v rozmedzí -150 ° CoC až +150oS.

pozor! Keď je podkrovie izolované polyuretánovou penou, nie je potrebné dodatočne aplikovať paru a hydroizoláciu.

Vlastnosti PPU

Rozhodnutie o organizácii podkroví s PPU poskytuje niekoľko výhod:

 • Kvalitná priľnavosť s akýmkoľvek povrchom.
 • Hrúbka vrstvy izolácie sa mení v závislosti od vplyvu sprievodných faktorov.
 • Minimálne tepelné straty zabezpečujú zníženie nákladov na vykurovanie.
 • Polyuretánová pena, používaná ako izolácia podkrovia, prispieva k posilneniu tuhosti strechy.
 • Strata priestoru pri použití PUF je minimalizovaná, pretože vrstva má minimálnu hrúbku, čo je nedosiahnuteľné pri výbere iných izolátorov.
 • Použitie polyuretánovej peny je možné na akýchkoľvek ťažko dostupných miestach, vrátane úsekov medzi nosníkmi a krokvami strešnej konštrukcie.
 • Zvuková izolácia podkroví, kde je izolácia vyrobená polyuretánovou penou, je na vysokej úrovni.
 • Polyuretánová pena nie je vystavená deformácii, t.j. po podkroví v podkroví sa nerozpadá, nie je napučiavaná, zmršťovanie úplne chýba.
 • Výrobcovia zaručujú minimálne obdobie prevádzky štvrť storočia.
 • Metóda rozprašovania prispieva k ekonomickej spotrebe materiálu a znižuje tak náklady na podkrovie.
 • V procese prevádzky tepelný izolátor PPU nevypúšťa toxické výpary alebo jednoducho nepríjemný zápach.

dôležitý! Tekutá polyuretánová pena zabezpečuje tvorbu monolitického bezšvíkového povlaku na tepelnú izoláciu podkrovia vďaka kvalitnej výplni všetkých trhlín a dutín ošetreného povrchu.

Viaceré výhody polyuretánovej peny sú sprevádzané určitými nevýhodami. Kľúčom je vysoký technologický proces. Izolácia podkrovia s použitím polyuretánovej peny sa nedá realizovať bez použitia špeciálneho zariadenia. Nedodržanie predpisov pri miešaní komponentov alebo postreku môže ovplyvniť kvalitu tepelnoizolačnej vrstvy. Tiež je potrebné dbať na vlastnosti PPU, aby sa dymil pod vplyvom požiaru.

Technológia tepelnej izolácie

Predtým, ako pristúpime priamo k teplu podkrovia, mali by byť organizované prípravné postupy.

Príprava priestorov

Vyhnite sa poškodeniu majetku počas tepla podkrovia pomôže nasledujúce kroky:

 • Všetky veci a nábytok by mali byť presunuté na bezpečnejšie miesto. Proces izolácie podkroví musí prebiehať v prázdnej miestnosti.
 • Okienné sklo môže byť tiež poškodené tekutou penovou penou, takže sú uzavreté látkou alebo pokryté fóliou.
 • Podobné kroky sa robia s dverami, pretože je mimoriadne ťažké odstrániť polyuretánovú penu z povrchu akéhokoľvek objektu.

Dôležitou etapou je čistenie stien a stropu zo starého náteru. Ak je dokončovací materiál vo forme regálov alebo drevotriesky v slušnom stave, nedá sa odstrániť. Na zvýšenie priľnavosti polyuretánovej peny na povrch by ste sa mali zbaviť všetkých nečistôt, nečistôt a prachu.

rada! Odporúča sa, aby podkrovia boli izolované skôr, ako sa začne pracovať na vnútornom pokrytí domu. Tým sa zníži úroveň prašnosti v miestnosti.

Potrebné nástroje a materiály

Ak sa plánuje izolácia podkrovia, je potrebné dbať na dostupnosť všetkých komponentov, medzi nimi:

 • dve nádoby na kvapalnú polyuretánovú penu a vodu;
 • striekacia pištoľ;
 • Nohavice vrátane obuvi a rukavíc;
 • ochranné prostriedky vo forme masky alebo respirátora;
 • handrička a špachtľu na čistenie vnútorných povrchov podkrovia;
 • kefkou a farbou na pokrytie polyuretánovej peny.

Je potrebné starostlivo preštudovať informácie o hlavných opatreniach pre všetky stupne postupu izolácie podkrovia. Vzhľadom na zložitosť technologického procesu je práca na izolácii s polyuretánovou penou najlepšie zverená odborníkom. Použitie špecializovaného zariadenia zaručuje kvalitatívny výsledok, ktorý sa nedá tvrdiť pri samostatnej práci.

Postup nanášania polyuretánovej peny

Atrakcia k procesu striekania masterov polyuretánovej peny nebude drahá. Dostupnosť zdokonalených zariadení však výrazne urýchli celý proces podkrovia. Prvým dôležitým bodom je určenie požadovanej hrúbky vrstvy. Tepelné výpočty berú do úvahy teplotu okolia a hrúbku steny, z akého materiálu sa vyrábajú a aké vlastnosti majú.

pozor! Pri určovaní hrúbky je dôležité, aby sa na hranici paropriepustného základného materiálu steny a vrstvy polyuretánovej peny nedosiahol rosný bod. Rosný bod musí byť nevyhnutne mimo hranice paropriepustnej vrstvy.

Priemerná hrúbka vrstvy pre podkrovnú izoláciu je 10-15 cm. Je žiaduce vytvoriť jednu vrstvu polyuretánovej peny. Ak je to potrebné, vytvorte silnejšiu vrstvu, striekanie sa vykonáva v niekoľkých etapách.

Dôležitou podmienkou je kvalitatívne pripravený povrch, musí byť čistý a suchý. Teplotné pozadie v podkroví počas izolácie by malo byť od 10 do 15oC. Ďalším bodom, ktorý si zaslúži pozornosť, je úroveň vlhkosti. Prekročenie prípustných parametrov spôsobí vznik bublín alebo otvorených pórov polyuretánovej peny, niekedy dochádza k odlupovaniu materiálu.

Technológia tepelnej izolácie v podkroví PPU má určité podobnosti s postupom nanášania farby zo striekacou pištoľou:

 • pohyby pištole sa prenášajú zdola hore;
 • postupujte jednotne: vrstva polyuretánovej peny by nemala mať výčnelky a prehĺbenia;
 • na ochranu pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia sa odporúča ošetrenie PPU farbou na konci tepelnoizolačného procesu.

Nuansy procesu

Opatrenia na izoláciu podkroví sa vykonávajú s povinným dodržiavaním preventívnych opatrení. Pracovník musí vykonať postup striekania v kombinéze, čo maximálne chráni telo pred chemickým útokom. Pri absencii špecializovaného obleku používajte akýkoľvek ochranný odev s podobnými vlastnosťami, doplnením o topánky, rukavice, ochranné okuliare a respirátor.

Pri pripájaní dvoch komponentov polyuretánovej peny pred začatím práce je potrebné dosiahnuť presný pomer 1: 1. Druhým dôležitým bodom je starostlivé miešanie. Zvýšenie objemu ktorejkoľvek z komponentov alebo nehomogénnej hmotnosti bude mať za následok zmenu kvalitatívnych charakteristík izolačnej vrstvy.

V závislosti od účelu podkroví sa izolácia uskutočňuje dvoma spôsobmi. S ďalšou prevádzkou ako obytná budova sa v podkroví vyrába izolácia s polyuretánovou penou, strop je výhradne vystavený spracovaniu. Polyuretánová pena sa rozprašuje medzi drevenými okrajmi. V ostatných prípadoch sa vrstva izolácie rozprašuje na povrchu podlahy. Súčasne je potrebné starať sa o organizáciu ventilačného systému.

 • Tepelná izolácia podlahy

 • Izolácia strechy s polyuretánovou penou

 • Inštalácia krokien na streche domu

 • Výstavba zavesených trámov

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

30 − 28 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map