Kiremitlerin çatıya montajı

Kiremitlerin çatıya montajı

Basit bir cihaz, bakım ve dayanıklılık kolaylığı, uzun süreli çalışma sağlaması sayesinde, evlerin düzenlenmesi için en yaygın çözüm olan beşik çatıdır.

Bir kafes çatının çeşitleri ve özellikleri

Gable çatının şekli tasarım aşamasında belirlenir. Büyük ölçüde tavan boşluğunun daha fazla çalışmasına bağlıdır. Üç ana çatı tipi vardır:

 • Simetrik. En yaygın seçenek, güvenilir bir cihaz ve eşit yük dağılımı sağlar. Dowelling riski neredeyse yok denecek kadar azdır. Önemli bir dezavantaj, bir tavan arası binanın imkansızlığıdır. Keskin köşeler, tavan boşluğunun bölümlerini oluşturur, kullanılamaz.
 • Basit asimetrik. 45'i aşan bir açının oluşumuyaklaşık, kullanılabilir alanda artış sağlar. Bu, beşik çatı ek oturma odaları altında organize etmenizi sağlar. Yükün temelde ve destekleyici duvarlarda eşit olmayan dağılımı, kirişlerin montajı için hesaplama aşamasında zorluklara neden olur.
 • Kırık çizgi. Gable çatının kırılması iç veya dış olabilir. Standart olmayan yapı sayesinde, tam teşekküllü bir ikinci katın düzenlenmesi için bir tavan boşluğu kullanmak mümkündür. Kirişlerin montajı ile ilgili hesaplamalar oldukça karmaşıktır.

Doğru eğim açısını hesaplamak, bir çatı için çatı kirişlerinin kurulumundan önce gelen önemli bir görevdir. Bölgenin iklim özellikleri dikkate alınmıştır. Sık ve bol yağışların varlığı, üçgen çatının dik bir eğiminin düzenlenmesini gerektirir. Hafif eğimli yamaların kurulması, önemli rüzgar yükleri ile tercih edilir. 5 ile 90 arasında bir menzil ileyaklaşık, 35 ila 45 arasında bir eğime sahip olan çatının en yaygın çeşidiyaklaşık, malzeme tüketiminde tasarruf ve tekdüze bir yük dağılımı ile karakterize edilir.

Trussing sistemi seçenekleri

Mauerlat ve kiriş sistemi - bir kafes yapının taşıyıcı elemanları. Kirişler kendilerini birkaç bölümden oluşmaktadır:

 • kiriş bacakları ve sıkma halkaları, bunların bağlanması ve sertleştirilmesi;
 • dikey raflar;
 • çapraz çubuk;
 • sırt ve yan kirişler;
 • Uzunlamasına şeritler, önemli kar ve rüzgar yükü olan bölgelerde, ek strüktürler eklenir;
 • spacer;
 • bir kütük ve bir sandık.
konsey! Kirişlerin şeması mutlaka bir baca ve bir havalandırma şaftının kurulumunu içerir.

Seçilen kafes inşaatı için kirişleri monte etmek için üç seçenek vardır. Her yöntemin özelliklerini düşünelim.

 • Tavan genişliği 6 pm'den azsa, süspansiyon kirişleri monte etme seçeneği dikkate alınır. İşlem, sırt bandı ve destekleyici duvar arasındaki bacağın sabitlenmesinden oluşur. Bu, patlama kuvvetinin kiriş ayakları üzerindeki etkisinde bir azalma sağlar. Kirişlerin elemanlarının bağlantısı, ahşap veya metalden yapılmış bir sıkma kullanılarak gerçekleştirilir. Alttaki kurulumları, yatak kirişlerinin işlevini yerine getirmenizi sağlar. Vazgeçilmez bir durum, genişlemeden etkilendiği için sıkmanın güvenilir bir şekilde sabitlenmesidir.
 • Çatı kirişleri, beşikli yapıların büyüklüğü ile sınırlı değildir, bir bacak ve raflar içerir. Bu tip kirişlerin önemli bir avantajı kurulum kolaylığıdır. Rafın tasarımının pratikliğini kısaltır.
 • Gable çatıların karmaşık konfigürasyonları, kombine kirişlerin kurulumunu sağlar.

Uygun tipte kiriş sistemini belirledikten sonra, malzeme miktarının hesaplanmasına devam edin. Çatının her bir elemanı ayrı bir çizime ve hesaplamaların sonuçlarının sabitlenmesine ihtiyaç duyar.

Rafter sisteminin hesaplanması

Aslında, kiriş sistemi, birbirine bağlı, maksimum sertlik ile karakterize edilmiş üçgen bir birimdir. Gable çatısı kırık bir yapıya sahipse, düzensiz dikdörtgenlerin her parça için yüklerin müteakip hesaplaması ile ayrı bileşenlere ayrılması gerekir. Son aşamada, veriler özetlenmiştir.

Kalıcı ve geçici yüklerin belirlenmesi

Kirişleri monte etmek için vazgeçilmez bir şart, üçgen bir çatı üzerindeki yüklerin tanımıdır. Kalıcı, değişken ve özel olarak ayrılırlar. Sabit yüklerin bileşenleri - sandığın ağırlığı, tavanın son cidarları, yalıtım ve genellikle çatının ağırlığını oluşturan diğer elemanlar. Ortalama olarak, kirişler için bu yük faktörü 40-45 kg m2.

konsey! Mukavemet gable yapısının hesaplanması% 10 marj sağlar.

Çatıyı kaplamak için bireysel malzemelerin ağırlığını gösteren tablonun göstergelerine odaklanarak, her 1 m için 50 kg'lık maksimum yük endeksine uymalısınız.2 çatı alanının

Çatı malzemesi

Ağırlık, kg / m2

Metal kiremit

3,5 - 4,5

Doğal zona

40.0 - 60.0

Bitümlü zona

6.0 - 8.0

Çimento-kum karoları

20.0 - 30.0

arduvaz

10.0 - 14.0

ondulin

3.0

Değişken yüklerin çok ismi, onların eylemsiz olduğunu gösterir. Buna rüzgarın kuvveti, kar örtüsünün etkisi ve hava şartlarının diğer yoğun etkilerini de dahildir. Gable çatısı bir yelken gibidir, yanlış hesaplanan eğim açısı, kuvvetli bir rüzgâr etkisi altında tahribatını provoke edebilir. Bu parametreyi hesaplamak için, SNIP "Yükler ve etkiler" de belirtilen faktörlere (evin açık alanda veya yüksek binalar arasında konumu) göz önünde bulundurularak belirtin. Kar örtüsünün üçgen çatı üzerine etkisinin belirlenmesi, kar ağırlığı ve aerodinamik etkileri dikkate alan düzeltme faktörünün bir ürünüdür. SNIP'ye göre kar ağırlığı 80-560 kg / m arasında değişiyor.2. Katsayıların çatının eğim açısına bağlılığı aşağıdaki şekilde gösterilmiştir:

Açı 60'ı aşarsayaklaşık, Bu parametre, kar örtüsünün ızgara yapısında geciktirilmesinin imkansızlığı nedeniyle dikkate alınmamıştır. Sismik aktivitenin arttığı bölgelerde, çoğu bölge için tipik olmayan olası fırtına rüzgarları veya kasırgalarla, özel yükler öngörülmektedir.

Kirişlerin teknik parametrelerinin hesaplanması

Kirişlerin montajı beşik çatının şeklinden geri dönüyor, daha zor olan, daha fazla süslemeler sistemi içeriyor. Yumuşak bir çatı kullanıldığında, tavanın açısı 20'yi geçmezyaklaşık, Daha dik tasarımlar, ondulin, metal veya standart slatın montajını önerir.

Seçim kafes adım ayakların sayısını 1 Bu sonuç, akabinde mertek çiftleri arasındaki boşlukta tavan boyunca bölünmesi ile belirlenir. Bu 0.6-1.0 m arasında değişmektedir, çatılar ve ağırlık beşik yapısı için kullanılan malzemeye bağlıdır feet göstermektedir çatının tarafı, rakam genel rakamı belirlemek için iki katına çıkar.

Kirişlerin montajı, uzunluğunu belirlemeden, Pisagor teoremini uyguladıkları sürece yapamazlar.2= a2+ b2), nerede:

 • Tavanın (a) yüksekliği, tavan boşluğunun daha fazla çalışmasına dayanarak seçilir.
 • Evin genişliğinin yarısını belirliyoruz b.
 • Hipotenüs (c) istenen değeri temsil eder - kirişlerin uzunluğu.
düşünce! Ortaya çıkan sonuç, kiriş elemanının duvarın ötesindeki tespiti ve sökülmesi için 0.6-0.7 m arttırılmalıdır.

Kirişin montajı için çubuğun maksimum uzunluğu için 6 pm yeterli değilse, ekleme veya yerleştirme ile ekleme işlemini uygulayın.

Kirişler bölümünü belirlerken, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

 • sabit ve değişken yükler:
 • hangi çatı malzemesi kurulacak;
 • kullanılan ağaç türü;
 • kiriş bacaklarının uzunluğu ve aralarında adım.

Aşağıdaki tablo, gerekli parametrenin belirlenmesine yardımcı olacaktır:

Adım kurulum kirişleri (m)

Kiriş uzunluğu, m

3.0

3.5

4.0

4.5

5.0

5.5

6

0.6

40/150

40/175

50/150

50/150

50/175

50/200

50/200

0.9

50/150

50/175

50/175

75/175

75/175

75/200

75/200

1.1

75/125

75/100

75/175

75/175

75/200

75/200

100/200

1.4

75/150

75/175

75/200

75/200

75/200

100/200

100/200

Verileri analiz ederek, bir düzenlilik ortaya çıkıyor: Kirişleri monte etme adımındaki artış, her bacağın üzerindeki yükü orantılı olarak arttırıyor, dolayısıyla kesitinin büyümesi gerekiyor.

Gable çatı sisteminin bireysel elemanlarının yaklaşık kesitleri aşağıda verilmiştir:

Rafter sisteminin unsuru

Ahşap veya tahta kesiti, cm

mauerlat

10/10, 15/15

Sıkma ve trussing bacak

10/15, 10/20

raf

10/10, 10/15

kanarya otu

5/10, 5/15

lathing

2/10, 2,5 / 15

Bir beşik çatı montajı

Ayrıntılı bir yeniden kontrolden sonra, hesaplamalar Mauerlat'ı kurmaya başlar.

mauerlat

Mauerlat'ı monte etmek aşağıdaki adımları içerir:

 • Kirişleri duvara monte etmek, kirişleri desteklemek için tasarlanmıştır. Ev kütüklerden yapılmışsa, Mauerlata'nın işlevi üst tacı yerine getirir. Gözenekli bir malzemeden yapılmış binalar, Mauerlat'ın, yatak duvarının tüm uzunluğu boyunca kurulmasını önermektedir.
 • Mauerlat'ın montajı sırasında biçilmiş kerestenin standart boyutlarını aşma sorunu, bunları birleştirerek çözülür.
 • Gable çatının bağlantısı için, kiriş sadece dik açılı olarak kesilir, bağlantı için cıvatalar kullanılır. Tel, çivi ve ahşap nagel kullanımı kabul edilemez.

Mauerlatın montajı, destek duvarının ortasına veya bir ofset ile yapılabilir. Yapının duvarın dış sınırına sabitlenmesi durumunda, en az 5 cm kalınlığında su geçirmezlik korumasının kullanılması, ızgara çatının ahşap çerçevesinin nemden zarar görmesini önleyecektir. Güvenilir bir sabitleme, kirişler ve mauerlatların üçgen bir çatı üzerine yerleştirilmesi için vazgeçilmez bir koşul. Bu gereksinimi yerine getirmenin birkaç yolu vardır:

 • Monolitik bir yapı için, ankraj cıvataları idealdir;
 • Günlük evler ahşap nagellerle daha iyi donatılmıştır;
 • gözenekli malzemeler bağlantı parçaları veya çıtçıtlarla iyi bir şekilde birleştirilmiştir;
 • Kirişleri monte ederken ek bir tavlama tavlanmış teldir;
 • Mafsallı sabitleme, evin büzülmesi sırasında kiriş bacaklarının yer değiştirmesini varsayar.

Kiriş montajı

Kirişlerin montajı iki yolla gerçekleştirilir: doğrudan çatı üzerinde, çok pratik olmayan veya zeminde. İkinci yöntemde, monte edilmiş elemanları çatıya taşımak zor olabilir. Montajlı çiftlerin Mauerlat üzerine yerleştirilmesinden önce kesimler hazırlanır, bunlar sadece ahşap yapının temelini zayıflatmamak için kiriş bacağına yapılır. Montaj seçenekleri aşağıda gösterilmiştir:

Eşleştirilmiş kirişleri yüklemek için geçici destekler ve destekler uygulayın. Sırt çemberi, kiriş bacaklarının tepesine birleştirilerek oluşturulur. İşlem, görevin gerçekleştirilmesi için çeşitli seçenekler içerir:

 • beşik çatının küçük bir yapısı, destekleyici bir çubuğun bulunmamasına izin verir;
 • Büyük boyutlar, gelecekte rafa destek olarak hizmet veren kirişlerin kullanılmasını gerektirir.
 • kesme yöntemi.

Düzenleme seçenekleri fotoğrafta gösterilir:

Tabakların montajı, çatı malzemesinin sabitlenmesini kolaylaştırır, adımı doğrudan kullanılan kaplamaya bağlıdır:

 • çatının arduvaz veya oluklu mukavva ile düzenlenmesi ile maksimum 44 cm'lik adım mümkündür;
 • Metal döşeme için 350 mm mesafe yeterli olacaktır;
 • yumuşak çatı sürekli bir sandık sağlar.

Kirişlerin montajı önceden öngörmek zor olan birçok nüans içerir. Kesimi ve kesimi daha kolay hazırlamak için ince tahtalardan yapılmış desenler vardır. Görüntüler de ortaya çıkan bazı sorulara da cevap verecek.

 • Kirişlerin çakışma kirişlerine tutturulması

 • Kirişler için sürgülü desteğin kullanımı

 • Metal karoların kendi elleriyle istiflenmesi

 • Metal: kendi kendine montaj, adım adım talimat

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 5 = 4

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map