Čo je rampa

Čo je rampa

Rampa je plošina umiestnená pod určitým uhlom na komunikáciu dvoch povrchov, ktoré sú v porovnaní so zemou v rôznych úrovniach. Vo všeobecnosti sa tento dizajn stal rozšíreným v domácnostiach a iných zariadeniach na pohyb užívateľov invalidných vozíkov. Rampa sa nazýva aj povrch cesty, ktorý spája niekoľko poschodí medzi sebou na viacúrovňových parkoviskách a garážach.

bujný

Aké sú rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím

V závislosti od oblasti použitia a priechodnosti môžu mať rampy rôzne štrukturálne vlastnosti. Existujú nasledujúce typy týchto štruktúr:

 1. stacionárne
 2. skladacie
 3. Rolovacie rampy
 4. kĺzanie
 5. teleskopický
 6. rampy

Stacionárne rampy, ako naznačuje ich názov, by mali byť nainštalované raz dlhý čas a nedovoľujú ich demontáž. Existujú varianty s dvoma rozpätiami a jedným rozsahom. Prvým z nich je štrukturálne dve plošiny, ktorých vzdialenosť je trochu užšia ako priestor medzi kolesami invalidného vozíka. V strede existujú kroky, aby osoba, ktorá prepravuje, lepšie presunula postihnutých. Druhý typ je určený na samostatný pohyb osoby v kočíku.

Stacionárne štruktúry je možné použiť v obytných budovách, vládnych kanceláriách, metroch a metroch. V úlohe povlaku, ktorý pohybuje vozíkom, sa používajú dlaždice, asfalt, betón, kov a iné materiály, ktoré sú vhodné na spoľahlivé priľnutie k gumovým kolesám.

dôležitý: rampy musia byť nevyhnutne vybavené zábradliemi umiestnenými na úrovni vhodnej pre osoby s invalidným vozíkom.

Sklopné alebo zasúvateľné rampy môžu byť v určitom zmysle nazývané stacionárne, pretože sú neustále na jednom mieste. Jednoducho v prípade potreby sa obrátia a prichádzajú do operatívnej pripravenosti, v kombinovanom stave nezasahujú do prechodu ľudí. Tieto konštrukcie sú inštalované v obytných budovách a iných stavbách, kde z dôvodu nedostatku voľného priestoru nie je možná montáž stacionárnych priestorov.

Najpopulárnejšie modely sklápacích ramp sú konštrukcia, ktorá je podopretá na stenu alebo zábradlia a ak je to potrebné, naklonená na schodoch. Ľudia so zdravotným postihnutím bez pomoci niekoho iného môžu vrátiť rampu, ktorá je kĺbom zdola a vykonávať výstup alebo klesanie. V podstate sú také konštrukcie vyrobené z ľahkých kovových zliatin, ktoré poskytujú vysokú pevnosť, ale bez toho, aby spôsobovali ťažkosti pri ich pohybe.

sklopná rampa

Video o klapke:

Existuje samostatná kategória ramp, nazývaná odnímateľná, vrátane niekoľkých odrôd týchto zariadení. Rolovacie rampy sú jedným z najpopulárnejších typov používaných na prepravu zdravotne postihnutých ľudí za akýchkoľvek podmienok. Tento dizajn predstavuje niekoľko segmentov, ktoré sú navzájom prepojené a schopné prevrátenia a upevňovania v kotúčoch. Vzhľadom na túto schopnosť takéto rampy nevyžadujú špeciálne podmienky pre skladovanie a prepravu.

Posuvné a teleskopické rampy taktiež nezaberajú veľa priestoru v zloženej polohe a môžu byť použité na prekonanie malých prekážok, ako sú obrubníky, schodiská atď. Tieto zariadenia sú vyrobené zo zliatin zo silného kovu a odolávajú veľkému zaťaženiu, pri zložení sa nedeformujú s hmotnosťou do 400 kg.

Rampy sú zariadenia na prekonanie malých výšok, ako je prah, obruba alebo iný výčnelok zanedbateľnej výšky. Čoraz viac začali robiť skladacie rampy, vhodné na prepravu. Pohodlné dizajnové riešenia vám umožňujú samostatne zostaviť a rozobrať zariadenie.

Čo potrebujete vedieť na inštaláciu rampy

Pred rozhodnutím o inštalácii rampy vo vašom dome musíte koordinovať stavbu s vedením domu. Nemalo by zasahovať do voľného pohybu ostatných obyvateľov domu, nezhoršovať vzhľad vstupu a spĺňať všetky požiadavky GOST uložené na takéto zariadenia. Pri výbere jedného z typov ramp je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Je potrebné zohľadniť konštrukčné vlastnosti vozíka. To sa týka iba usporiadania stránok pre jedného alebo viacerých konkrétnych ľudí.
 2. Konštrukcia by nemala zasahovať do pohybu obyvateľov a byť pre nich nebezpečná
 3. Podrobnosti o samoprevádzkových rampách by nemali presahovať štruktúru tak, aby spôsobili zranenia a zranenia obyvateľov
 4. Je potrebné vybrať si ten správny materiál, z ktorého sa bude rampa vyrábať. Ak je príliš ťažké a ťažké, môže to spôsobiť rýchle zhoršenie krokov
 5. Kolejnice musia byť vybavené špeciálnymi gumenými podložkami, aby sa zabránilo skĺznutiu kolies
 6. Konštrukcia by mala byť vybavená špeciálnymi tlmiacimi a tlmiacimi zariadeniami (tlmiče)

Vysoké požiadavky kladú aj na kvalitu zábradlí. Musia byť vyrobené z pevných materiálov, ktoré zabezpečujú dlhú životnosť. Tvar rukoväte by mal byť čo najpohodlnejší na rukoväť. Okraje sú vyrobené tak, aby sa zabránilo ich zraneniu, t. buď zaokrúhlené na koncoch, alebo sa ohnúť smerom dole alebo na stranu protiľahlej k osobe.

Rampa s vlastnými rukami

Často existujú situácie, keď početné požiadavky a požiadavky na inštaláciu rampy vo vašej domácnosti nie sú úspešné, v takom prípade bude jediným spôsobom, ako uľahčiť život užívateľom invalidného vozíka, samostatná montáž na rampu. Tento proces sa dá rozdeliť do týchto štádií:

 • Odstránili všetky potrebné veľkosti. V niektorých prípadoch bude inštalácia rampa nepraktická, a preto nezákonná. V týchto prípadoch je možné zahrnúť príliš veľký uhol zdvíhacích schodísk, v ktorých nebude možné premiestniť postihnutú osobu, rovnako ako výšku bariéry menej ako 4 cm.
 • Ak je rampa inštalovaná v dome, kde sú plochy medzi schodišťami, potom ich plocha by mala postačovať na to, aby sa kočík otočil
 • Vyberá sa jeden z typov rampy, berúc do úvahy štrukturálne charakteristiky budovy a ďalšie faktory
 • Vykoná sa číry priechod rampy, kde sú uvedené všetky rozmery, materiály a spojovacie prvky
 • Príprava územia, v ktorom bude zariadenie vykonané
 • Zostavenie rampy podľa výkresov
 • Inštalácia, v prípade potreby maľovanie
 • Overenie súladu so všetkými požiadavkami, testovanie

Prirodzene, nezávislé zostavenie rampy si vyžaduje určité vedomosti a zručnosti. Nedodržanie konštrukcie s požiadavkami GOST môže viesť k nespočetným pokutám a sťažnostiam nájomcov doma. Preto je možné použiť odnímateľné rampy, ktoré nevyžadujú pevnú inštaláciu, a môžu byť ľahko transportované spolu s kočíkom.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 65 = 66

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map