Čo je tvarovanie?

Čo je tvarovanie?

Pri moderných riešeniach pre dizajn interiérov a fasád budov nie je použitie prvkov klasických architektonických štýlov, vrátane výliskov, cudzích. Je to spôsobené monotónnym vnímaním spojitých rovin veľkých rozmerov, ktoré vytvárajú nepríjemné pocity u ľudí.

lišty v interiéri

Tvárnenie vo vnútri domu

Tvarovanie sa nazýva dekoratívne dosky rôznych konštrukcií, ktoré slúžia ako platne, sokly, rímsy, rámovanie pre zrkadlá, stenové panely, maľby, rovnako ako všetky typy štukových výliskov.

Typy profilových produktov


Všeobecný pohľad a časť lišty

Materiály použité na výrobu dekoratívnych prvkov sú v súčasnosti celkom rozmanité, čo určuje rozsah a vlastnosti ich aplikácie:

  • Sádrové lišty sú spravidla masívne a široké, vyhotovené vo forme štukovej formy a používajú sa predovšetkým na dekoráciu fasád a interiérov v renesančnom, barokovom, klasicistickom a podobnom štýle. Napriek ich relatívne veľkej váhe sa často používajú na ozdobu horných častí budov.
dôležitý! Výrobky vyrobené zo sadry sa používajú veľmi zriedkavo v súvislosti s objavením sa nových technológií, ktoré umožňujú vytvárať akékoľvek tvary a napodobňovať akékoľvek materiály.
  • Drevené lišty sú určené na zdobenie domov so stenami rovnakého materiálu. Takýto dekor je zdobený rezbármi rôznych štýlov a používa sa hlavne ako platne a rímsy pod strechou.
  • Kovové výrobky sa používajú pri tvorbe moderných fasád a interiérov, ktoré sa zvyčajne vyrábajú v štýle hi-tech. Takýto dekor zvyčajne nemá vzor a reliéf - je lakonický. Kované výrobky sa používajú hlavne pri navrhovaní vstupných skupín.
  • Polyuretánová výzdoba - najbežnejšia a najpopulárnejšia, vzhľadom na nízku hmotnosť, rôznorodosť tvarov a schopnosť napodobňovať iné materiály. Vyrába sa v tuhej a flexibilnej verzii.

Lisovanie kovov
Lisovanie kovov

Použitie výliskov v stavebníctve a opravách

Tieto výrobky sa dajú použiť ako na dekoráciu budov, tak pri opravách na vytvorenie výrazných interiérov. Účelom výliskov je maskovanie menších konštrukčných chýb, ako aj vytváranie výrazných obrázkov budov a ich vnútorných priestorov.

Použitie výliskov na dekoráciu fasád


Dekorácia fasádnych výliskov

Pri zdobení exteriérov budov sa tieto výrobky často používajú na vyrovnávanie defektov stien a ich dokončenie. Tvarovanie okien a dverí. Používajú sa na oddelenie povrchov do kučeravých profilov, ktoré môžu byť neskôr obložené rôznymi materiálmi alebo natreté rôznymi farbami. Táto technika môže prispieť k vizuálnemu nárastu fasády.

dôležitý! Produkty z moderných materiálov môžu byť bezpečne použité pre exteriérovú výzdobu. Plastové výlisky z penového výrobku majú napríklad nárazuvzdorný povlak a vystužujúcu vrstvu. Styrofoam je odolný proti mechanickému poškodeniu a poveternostným vplyvom.

Žiadosť o dekoráciu priestorov

Zvýšenie expresivity interiérov priestranných izieb, efektívne využitie rôznych typov výliskov. Vlastnosti vytvárania moderných priestorov, ako napríklad rozšírené používanie bizarných viacúrovňových stropov a zložité konfigurácie stien, robí úlohu dosiahnuť ideálne povrchové spoje prakticky nepraktické. V tejto situácii sa na záchranu dostanú rôzne ozdobné detaily, ktoré dokážu skryť problémové oblasti za nimi.

Zdobenie interiérových výliskov
Zdobenie interiérových výliskov

dôležitý! Použitie rôznych tvarov profilov, pilastrov, platforiem, ríms, umožňuje vyhladenie negatívneho vnímania ostrých rozhraní rovin, ostrých rohov, iných disonančných znakov priestoru.

Tvárnenie tiež vykonáva funkciu ochrany stien pred náhodným mechanickým poškodením. Napríklad umiestnenie dekoratívnych prvkov okolo obvodu miestnosti na príslušnej úrovni zabraňuje možnému kontaktu nábytku so stenovými panelmi.

Pri použití reliéfneho dekoru je vďaka vytvoreniu hry svetla a tieňa interiér obohatený - tento efekt nemožno dosiahnuť inými konštrukčnými technikami. Súčasne vzniká atmosféra, ktorá je psychologicky pohodlná. Rôzne možnosti použitia lišty v interiéri ilustrujú video.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

18 + = 23

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map