Čo je vzdušné vápno

Čo je vzdušné vápno

Najstarší pletací materiál, ktorý sa bežne používa v stavebníctve, ako aj v priemysle, je vzdušné vápno. Čo je to? Ide o materiál, ktorý sa extrahuje kalcinovaním vápenatých a vápenato-horčíkových hornín, až kým sa z nich neodstráni oxid uhličitý. Konečným výsledkom týchto procesov je biely prášok, ktorý sa nazýva vápno alebo kipelka.

A čo viete o tomto materiáli? Ako sa vyrába? Aké druhy existujú? Aké sú pozitívne vlastnosti vzdušného vápna? Toto všetko a oveľa viac sa môžete naučiť čítaním tohto materiálu.

Výroba materiálu

Začnime od samého začiatku - ako sa dostane vzdušné vápno? Produkujte produkt z horských sedimentárnych hornín:

 • vápenec;
 • dolomit;
 • krieda;
 • dolomitizovaný vápenec, ktorý neobsahuje viac ako 8% hliny.

Hlavným materiálom prevládajúcim vo všetkých týchto horninách je uhličitan vápenatý, ktorý má vzorec CaCO3. Okrem toho existuje trochu uhličitanu horečnatého (MgCO3) a ďalších prísad. Všetky tieto horniny sa spaľujú v rotačnej alebo šachtovej peci, ktorá pracuje pri teplote 900 až 1200 ° C. Vzorec pre vápno je nasledovný:

CaCO3 = CaO + CO2;
MgSO3 = MgO + CO2.

Po tejto úprave sa získava vápno (jemne porézne diely s veľkosťou 5 až 10 cm). Ihneď vo výrobe sa môže zhasnúť vodou. Ako výsledok - hasené vápno, s jeho vzorca:

CaO + H2O = Ca (OH)2

Ak navlhčíte vápno vodou, dostanete násilnú reakciu, pri ktorej sa uvoľňuje teplo, pri ktorej sa môže voda zahriať na teplotu varu. Toto je proces kalenia vápna. Preto sa na začiatku vápno nazýva vriacou vodou. Súčasne, ak sa pridáva málo vody, vznikne jemný prášok a ak je kvapalina nadmerná, konečným výsledkom je cesta so zvýšenou plasticitou. Pri poklese sa vápno zväčšuje a rozpadá sa na veľmi malé častice.

Pokiaľ ide o náklady na čas zrušenia, je to iné. Pri zaostrení na to existujú 3 odrody vápna:

 1. Rýchle hasenie (po dobu 8 minút).
 2. Medigested (počas 25 minút).
 3. Pomaly pôsobiaci (25 minút alebo viac).

Okrem toho, ak vezmeme do úvahy počet pridaných kvapalín použitých na splácanie, potom vzduch hydrát vápno listy, alebo, ako sa tiež nazýva - kundička. V ňom je prítomnosť kvapaliny 50 až 65% hmotnosti vápna. Tento počet tekutín je potrebný pre správnu hydratačnú reakciu. Ak sú kvapaliny tri alebo štyrikrát vyššie ako suroviny, získa sa vápencové cesto. A na získanie vápencového mlieka bude kvapalina potrebovať 8-10-krát viac ako samotné vápno.

Aké sú typy materiálov

Ak vezmeme do úvahy množstvo oxidu horečnatého a vápnika, ktoré sú súčasťou vzdušného vápna, môžeme určiť niekoľko jeho odrôd:

 1. Dolomit s indexom nečistôt MgO 21 až 40%.
 2. Magneziánsky s indexom nečistôt MgO 6 až 20%.
 3. Vápnik s indexom nečistôt MgO nie je väčší ako 5%.

Vápenný stavebný vzduch môže byť dodaný do zariadenia rôznymi spôsobmi:

 • komovaya kipelka nie rýchlejší;
 • vo forme prášku, nehaseného vápna;
 • hydratovaný vápna;
 • vápencové cesto a mlieko.

Komovoe kipelka - produkt získaný v dôsledku praženia pozostávajúci z častí rôznych veľkostí. Z neho môžete získať: mleté ​​vápno, hydratované vápno, vápencové cesto a mlieko. Dodávať hromadný materiál v uzavretých nákladných a nákladných autách. Pokiaľ ide o skladovanie, malo by to byť v úplne suchom sklade a má drevenú podlahu.

Venujte pozornosť! Nemôže sa dať položiť na podlahu. Je dôležité, aby bol nad zemou nad 30 cm.

Prečo je to tak? Pretože ak príde do styku s vodou, automaticky sa zahreje na teplotu 300 ° C. A vzhľadom na to, že v sklade môžu byť horľavé materiály, všetko sa môže zmeniť na požiar.

Práškové mleté ​​vápno sa získa v dôsledku mletia komiksu v špeciálnych guľových mlynoch. Do kompozície sa pridá popol a troska. Bez prísad je tento druh rozdelený na 3 odrody a s prísadami na 2. Výhodou prášku je to, že pri pridávaní kvapaliny je podobná sadre: najprv sa získa plastové cesto a po pol hodine sa všetko začína nastavovať.

Hydrát vápna alebo vlákna je materiál, ktorý prešiel extinkčným procesom v závode. Vyzerá to tiež ako biely prášok. V rovnakej dobe vlhkosť by nemala byť viac ako 5%, hustota - 400-4500 kg / m3. Hotový materiál je rozdelený do dvoch tried. Skladovanie sa uskutočňuje v bunkri, jame alebo v akomkoľvek nádrži. Prepravujú sa vo veľkom, pomocou nosičov cementu, kontajnerov alebo vreciek z papiera.

Ak hovoríme o vápencovom teste, vyzerá to ako pasta, ktorej hustota je 1300-1400 kg / m3. Získava sa pri poklese paušálneho materiálu s prebytočnou tekutinou. Dobre uhasený materiál, ktorý sa zväčšil vo veľkosti najmenej trikrát, sa nazýva tučným písmom. To isté, ktoré sa zvýšilo najmenej 2,5 krát, sa nazýva chudá. Pokiaľ ide o prepravu cesta a mlieka, stane sa to v cisternovom vozíku.

kalenie

Zloženie skúšobnej vody a najmenších častíc vápna, ktoré nie sú rozpustené. Pri odparovaní vody sa roztok Ca (OH)2. V dôsledku toho sa odstránia kryštály, ktoré držia všetky diely spolu v jednej monolitickej štruktúre. To je dôvod, prečo cesto, chránené pred stratou vody, neobmedzene udrží svoju plasticitu (nechopte, nestvrdnite).

Vytvrdzovanie vzdušného vápna je veľmi dlhý proces. Trvá od 15 minút do jednej hodiny. Ale proces môže byť urýchlený sušením zmesi alebo pridaním sadry / cementu. Stojí za zmienku, že keď opätovne pridáte tekutinu do vytvrdeného vápna, znova sa zmení na plast. Vo voľnom ovzduší materiál reaguje s oxidom uhličitým, v ktorom sa vytvára uhličitan vápenatý. Nespúšťa sa vo vode. Tento proces sa nazýva karbonizácia, v ktorej sa uvoľňuje kvapalina. Z tohto hľadiska sa sadra alebo murivo tehál na vápencový roztok vysuší.

Venujte pozornosť! Aby sa získal materiál, ktorý je odolný voči vode, popol, TPP, pemza a pena a vysokopecná troska.

Keď sa vzduchové vápno vytvrdzuje, ukáže sa, že jeho objem klesá a dochádza k zmrašťovaniu. Preto je dôležité pridať piesok do zmesi.

Špecifikácie materiálu

Prvá vec, ktorú chcem poznamenať, je priemerná hustota. Každý druh je iný. Nehasené vápno má indikátory od 1,6 g / cm3 až do 2,9 g / m3. Všetko závisí od teploty a trvania výpalu. Ak je 800 ° C, dostanete 1,6 g / cm3, a pri dlhotrvajúcich popáleninách pri 1300 ° C, 2,9 g / cm3. Ak hovoríme o objemovej hustote iných druhov, potom ukazovatele (kg / m3) bude:

 1. Brúsený vápno (voľný) - 900-1100.
 2. Mleté (zhutnené) - 100 - 800.
 3. Hydrate pushenka (voľný-objem) - 400-500.
 4. Hydrate pushenka, ktorá je zhutnená - 600-700.
 5. Vápencové cesto - 1300-1400.

kujnosť

Ak hovoríme o plasticite, potom je to dôstojnosť materiálu. Plastnosť je vlastnosťou spojiva, ktorá dodáva požadovanú konzistenciu roztoku, pre ďalšie pohodlie povrchovej úpravy. Vzhľadom na schopnosť materiálu zadržať vodu sa plasticita roztoku dosiahne na najvyššej úrovni. Je ľahké pracovať s tým, že je jednoducho a rovnomerne rozložená na povrchu s tenkou vrstvou, čo vytvára vynikajúcu priľnavosť. Aj keď sa aplikuje na tehly alebo iný pórovitý substrát, kvapalina bude dobre zachovaná vo vápencovom roztoku.

Schopnosť udržať spotrebu vody a vody

Tieto ukazovatele sú pomerne vysoké a priamo závisia od toho, aký druh druhov sú a čo je rozptýlenie častíc materiálu. Vápenaté vápno ako prášok alebo cesta má veľmi vysoké dávky. Ale zemný vápno - nízke.

Vzduchové vápno

A čo silu riešenia? Všetko závisí od stavu tuhnutia. Pri bežných teplotách roztok z ochladeného materiálu tvrdne pomaly a po mesiaci má malú hodnotu 0,5 až 1,5 MPa. Pri hydratovanom vytvrdení kompozície s nehaseným vápnom je možné po 28 dňoch získať index 2-3 MPa. V prípade tvrdnutia v autokláve sa získa hustý betón s indikátorom 30-30 MPa a viac.

Odolnosť voči mrazu a vode

Vápencové roztoky - majú dobrú odolnosť voči vode. Ideálne podmienky na vytvrdzovanie roztoku v suchom prostredí. Všetko vďaka procesu karbonizácie, ktorý sme diskutovali vyššie. Čím sú aktívne, tým väčšia je odolnosť materiálu proti mrazu a vode. Roztok, ktorý tuhne pri bežnej teplote, stratí svoju silu pri silnej vlhkosti. Najmä pri častom zmrazovaní a rozmrazovaní kvapaliny.

záver

Vápno je univerzálny materiál, ktorý sa používa v rôznych oblastiach nášho života. Našla aplikáciu aj v záhradníctve. Niet divu, že tento materiál používali naši starí rodičia. Len ak pracujete s vápnom, nezabudnite: je to silná alkalická látka! Pri práci s ním chráňte pokožku, tvár a dýchacie cesty. A potom sa nebojíte jej vplyvu.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

7 + 3 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map